Konya Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler konusunda oldukça alternatif bulunduran şehirlerimizden bir başkasıdır.

Konya, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Konya’nın tarihi, tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Konya’da yerleşimin M.Ö.6000-5000 yıllarında kurulduğu yapılan araştırmalarla anlaşılmaktadır. Antik çağda kente “Iconium” adı verilirdi. Şimdiye kadar bulunan en eski ve en gelişmiş Neolitik dönem yerleşimi olan Çatalhöyük, Konya sınırları içindedir. Temmuz 2012’de Çatalhöyük, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Tarih boyunca Hititler, Frigler, Roma ve Bizans İmparatorlukları, Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletlerinin kontrolü altındaydı. Sonunda Osmanlı Devleti Konya’ya hükmetti. Konya, Selçuklu hükümdarı Süleyman Şah tarafından fethedildi. Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurulmasından sonra Konya bu devletin hegemonyası altına girdi.

1074 yılında Anadolu Selçuklu İmparatorluğu kuruldu ve Anadolu Selçuklularının başkenti İznik, Birinci Haçlı Seferi sonunda bu imparatorluğun başkenti Konya’ya taşındı. Başkent olmasının ardından her geçen gün gelişen ve birçok mimari çalışma ile süslenen Konya, kısa sürede en gelişmiş şehirlerden biri haline geldi.

Uzun yıllar Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olan şehir, 1277 yılında Karamanoğulları (egemenliğine girdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in Karamanoğulları Hanedanlığı’na son vermesiyle Osmanlı egemenliğine girdi.

Akla İlk Gelenler:

·        Etli Ekmek

·        Selçuk Üniversitesi

·        Semazen

·        Selimiye Camii

·        Konya Ovası

Yöresel Lezzetler:

·        Fırın Kebabı

·        Bamya Çorbası

·        Osmanlı Kahvesi

·        Höşmerim Tatlısı

·        Etli Ekmek

Ortalama Maliyetler:

Yemek, Ucuz Restoran: 17,50 ₺

2 Kişilik Yemek, Orta Sınıf Mekan, Üç Çeşit: 80,00 ₺

Yerli Bira: 17,00 ₺

İthal Bira: 18,00 ₺

Su: 1,50 ₺

Taksi (1 KM): 5,00 ₺

Yerel Ulaşım (Bilet): 2,50 ₺

Konaklama Ücreti (Gecelik): 110 ₺

Nerede konaklamalıyım?

Paşa Park Karatay Otel

Paşa Park Karatay Otel

Şehrin ortasında elverişli bir konuma sahip olan bu 3 yıldızlı otel, Konya’da mükemmel bir konaklama alternatifi oluşturmaktadır. Otelde bir spa ve sağlıklı yaşam merkezinin yanı sıra ücretsiz Wi-Fi, yüzme havuzu ve çatı terası bulunmaktadır. Paşapark Karatay Hotel yakın zamanda yenilenmiştir ve sauna, kütüphane ve hızlı check-in ve check-out imkanı sunmaktadır. Kurumsal olanaklar arasında toplantı odaları ve 24 saat açık bir iş merkezi bulunmaktadır.

Paşapark Karatay Hotel’in çağdaş odalarında mini bar, telefon ve kablosuz internet erişimi bulunmaktadır. Odalar ayrıca duş, kablo / uydu kanalları ve saç kurutma makinesi ile donatılmıştır. Pasapark Karatay Hotel’de konaklayan misafirler, yakın kalmak isteyenler için tesis içi restoranda yerel, bölgesel ve uluslararası yemekleri yiyebilirler. Otel, günübirlik gezi planlayanlar için ihtiyaç halinde, paketlenmiş öğle yemekleri sunmaktadır.

Paşapark Karatay Hotel, yürüme mesafesindeki Selimiye Camii, Mevlana Müzesi ve İnce Minare Medresesi gibi bölgenin tanınmış turistik mekanları arasında yer almaktadır. Konya Atatürk Stadyumu ve Alaaddin Camii sadece kısa bir sürüş mesafesindedir.

Yol Tarifi

Ramada Plaza by Wyndham Konya

Ramada Plaza by Wyndham Konya 

Konya’da bulunan otel, Yeni Konya Stadyumu’na ve Alaeddin Camii’ne arabayla kolay bir mesafededir. Klimalı odaları ile 5 yıldızlı konaklama imkanı sunmaktadır. Ramada Plaza By Wyndham Konya’da geçirdikleri süre boyunca konuklar ücretsiz Wi-Fi ve kapalı yüzme havuzundan yararlanabilirler. Resepsiyon 7/24 hizmet vermektedir ve güler yüzlü personel ziyaret edilecek yerler önerebilir ve diğer turistik bilgiler sağlayabilir.

Ramada Plaza By Wyndham Konya’nın odaları, mini bar ile tamamlanmış şık bir dinlenme alanı sağlar.

Ramada Plaza By Wyndham Konya’da konaklayan misafirler, bir şeyler yemek için çok uzaklara gitmemek için tesis içinde yer alan restoran işletmesinde benzersiz bir yemek deneyiminin tadını çıkarabilirler. Her sabah sunulan çeşitli kahvaltı seçenekleri vardır.

Yol Tarifi

Hotel Ottoman

Hotel Ottoman

Konya’da yer alan Hotel Ottoman, Alaaddin Camii’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindedir ve bir yüzme havuzuna sahiptir. Bu hostel, şehrin kalbinde yer almaktadır. Hotel Ottoman’da konaklayanlar için 24 saat açık resepsiyon, ücretsiz Wi-Fi ve kasa gibi çeşitli olanaklar mevcuttur.

Hostel, her biri keyifli bir konaklama sağlamak için çeşitli olanaklarla dolu 16 odaya sahiptir. Hotel Ottoman, Selimiye Camii ve Mevlana Müzesi’ne yürüme mesafesindedir. Konya Havaalanı arabayla 30 dakika uzaklıktadır. Konukların kullanabileceği çamaşır yıkama olanakları da mevcuttur.

Yol Tarifi

Nerelere mutlaka gitmeliyim?

Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi 

Karmaşık Arapça yazıtlarla süslenmiş çarpıcı yeşil kule çatısını gördüğünüz andan itibaren, Mevlana Müzesi’nde bir ziyafet için bulunduğunuzu biliyorsunuz. Müzenin en önemli sergisi, 13. yüzyıldan kalma İslam alimi ve şair Rumi’nin mezarıdır. Müze, çok çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve antikaların yanı sıra Rumi’nin zamansız şiir pasajlarıyla dekore edilmiştir. Bu müze, Konyanın büyüleyici kültürünü öğrenme yolunda mükemmel bir ilk adım atıyor.

Yol Tarifi

Şehitler Abidesi

Şehitler Abidesi

Bu anıt, ağırlıklı olarak Çanakkale savaşına bir övgü niteliğindedir . Duvar resimleri, pankartlar ve minyatür figürinler kullanılarak bu dönemdeki çatışmanın ve yaşamın hikayesi anlatılır. Ayrıca kaçırılmaması gereken güzel mozaikleri barındıran mermer bir yapı da var. Bu, Türkiye’de bulunan pek çok çatışmadan biridir ve ziyaret edenlere savaşın bedelinin dokunaklı bir hatırlatıcısıdır.

Yol Tarifi

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi

Şiirsel asmalarla kaplı küçük ve süslü bir binada yer alan Konya Arkeoloji Müzesi’nde asırlık tarihi miras arasında yürüyebilirsiniz. Heykellerden çanak çömleklere, güzel korunmuş rastgele kalıntılara kadar müzede her şey bulunur. Bununla birlikte, Roma İmparatorluğu’ndan kalma lahit koleksiyonları özellikle tercih edilir ve popülerdir, bu nedenle geçmişe mükemmel bir bakış için bu müze harikadır.

Yol Tarifi

Nerede, ne yemeliyim?

Celal Bey Etli Ekmek

Celal Bey Etli Ekmek

Aziziye Camii’ni gezdikten sonra birçok ziyaretçi bu restorana uğrar. Konya yemekleri burada denemeye değerdir. Çoğu misafir, güzelce pişirilmiş etli ekmek ve pizzayı denemenizi önerir. Alışılmış yemeğiniz ile alakalı bir değişiklik yapın ve Celal Bey Etli Ekmek’te güzel yemeklerin tadına bakın. Burası lezzetli limonatalarıyla da ünlüdür.

Konukların çoğu, personelin özenli olduğunu belirtir. Buradaki fiyatların gayet uygun olduğu bildiriliyor.

Yol Tarifi

Buhara İnegöl Köfte

Buhara İnegöl Köfte

Bu restoran size güzel yemekler ve Kültür Park’ta uzun bir yürüyüşün ardından dinlenebileceğiniz bir yer sunuyor. Buhara İnegöl Köfte’de sizlere Konya mutfağı sunuluyor. Birçok ziyaretçi, garsonların burada lezzetli yemekleri güler yüzle sunduğuna dikkat çekiyor.

Köfteci Sofu

Köfteci Sofu

Neredeyse Konya mutfağının tamamı bu restoranın menüsündedir. Kebap, börek harika tatlılar ve diğer Konya yöresel lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Lezzetli limonatanın tadını çıkarmak harikadır.

Yol Tarifi

Neler yapmalıyım?

Alaaddin Tepesi’ni ziyaret edin

Alaaddin Tepesiii

Bu tepe, Konya’nın yerli halk, öğrenciler ve turistler için en sevilen dinlenme noktasıdır. Yakınlarda çok sayıda çay evi bulunur ve bu nedenle hamur işi ile geleneksel Konya çayını veya kahvesini tatmaktan ve dünyayı seyretmekten çekinmeyin. Çok doğal bir yerdir ve genellikle çiçeklerle doludur. Macera arayışından uzaklaşmak veya temel bir öğleden sonra vakit geçirmek için burası kesinlikle iyidir.

Yol Tarifi

Karatay Medresesi Müzesi’ni görün

Karatay Medresesi Müzesi’ni görün

En büyük müze olmasa da, kesinlikle yeterlidir. İçerideki çini işi aksesuarlar, gerçek bir işçiliği gösteren karmaşık ve güzel detaylar barındırır. Seramik ve eserler koleksiyonu iyi bir şekilde sunulmuştur ve müze aşırı kalabalık değildir, böylece her bir parça iyice incelenebilir ve takdir edilebilir. Bu müze, Anadolu tarihi hakkında daha fazla şey keşfetmek için kilit bir kaynaktır.

Yol Tarifi

Konya Bilim Merkezi’nde bilgilenin

Konya Bilim Merkezi

Tarihten bilime, Konya Bilim Merkezi, sizin ve grubunuzdaki herkesin eğlenmesi için başka hiçbir şeye benzemeyen büyüleyici ve interaktif bir deneyimdir! Filmlerle ve hatta bir planetaryumda öğrenmeniz ve oynamanız için birçok el sergisi bulunur.

Ne kadar Konya’da daha görülecek birçok farklı alternatif olsa da sizler için Konya gezilecek yerler listenizi kalabalıklaştıracak ve güzelleştirecek en bilinen alternatifleri bir bir sıraladık. Siz de listemizde yer alan mekanları değerlendirerek sevdiklerinize ve kendinize daha kaliteli ve huzurlu bir Konya tatili yaşatabilirsiniz.

Konya gezilecek yerler listemize ek olarak allzin mobil uygulamamızı indirin ve Konya’daki mekanları ve etkinlikleri keşfedin.

allzin App Store ve Google Play‘de ücretsiz indirin!

Görüşmek üzere!

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.