Mardin Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler

Mardin, gezilecek yerler konusunda en alternatifli ve kuşkusuz Türkiye’nin en iyi şehirlerinden biridir. Tarihsel olarak Diyarbakır’la pek çok ortak noktayı paylaşır. Ancak Mardin’in zarif kireçtaşı binaları, ona tamamen kendine özgü bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor. Yamaç şehri Mardin, Mezopotamya ovaları ve kuzey Suriye’nin manzarasını bile sunuyor. Bu Mardin rehberinde, yakınlardaki Deyrulzafaran Manastırı’na nasıl gidileceğinin yanı sıra şehirde görülecek en önemli yerleri ele alacağız. Mardin’in bir Eski Şehir ve Yeni Şehir’den oluştuğunu anlamalısınız. Birkaç gün boyunca Mardin’deki tüm mekanları görebilirken, yakınlardaki Midyat ve Dara kasabalarını ziyaret etmek için kendinize daha fazla zaman tanıyın.

Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alan Mardin, Yukarı Mezopotamya’nın bir parçasıdır. Bu nedenle, bu verimli ovalarda gelişen ilk insan uygarlıklarının çoğuna da ev sahipliği yapıyordu. Erken tarihinde Mardin, Hurrianlar (MÖ 3000-2850), Sümerler (yaklaşık 2850-2820), Akadlar (yaklaşık 2820-2500) ve Asurlular (yaklaşık 2500-) gibi efsanevi medeniyetler tarafından kontrol ediliyordu. Daha sonra Anadolu Büyük İskender tarafından fethedildikten sonra Mardin, Seleukos Krallığı’nın (MÖ 311-237) bir parçası oldu.

Daha sonra Urfa yakınlarındaki Edessa Krallığı’na katıldı. Daha sonra Romalılar, Pers Sasanileri ve Bizanslılar gibi imparatorluklar geldi. Mardin, MS 7. yüzyılın başlarında Arap işgalciler tarafından fethedildi ve o zamandan beri çoğunluğu Müslüman olarak kaldı.

Daha sonra Emeviler, Abasiler, Hamdaniler ve 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri gibi çeşitli İslam halifeleri ve krallıkları tarafından yönetildi.

Akla İlk Gelenler:

·        Süryani

·        Eski Evler

·        Mor Gabriel Manastırı

·        Kırklar Klisesi

·        Midyat

Yöresel Lezzetler:

·        Kiliçe

·        İncasiye

·        Accin

·        Kibe

·        İkbebet

Ortalama Maliyetler:

Yemek, Ucuz Restoran: 20,00 ₺

2 Kişilik Yemek, Orta Sınıf Mekan, Üç Çeşit: 80,00 ₺

Yerli Bira: 15,00 ₺

İthal Bira: 18,00 ₺

Su: 1,00 ₺

Taksi (1 KM): 4s,00 ₺

Yerel Ulaşım (Bilet): 3,45 ₺

Konaklama Ücreti (Gecelik): 90 ₺

Nerede konaklamalıyım?

Erdoba Elegance Hotel & Spa

Mardin Havalimanı’na servis ve ücretsiz kablosuz internet sunan Erdoba Elegance Hotel & Spa, Mardin’de kalmak için uygun bir yerdir. Bu zarif otelin sunduğu çok sayıda olanak arasında sauna, açık yüzme havuzu ve jakuzi bulunmaktadır. Oteldeki her modern odada kablosuz internet erişimi ve konforlu bir konaklama için gerekli tüm ihtiyaçlar bulunmaktadır. Özellikle aileler için tasarlanmış birkaç oda da bulunmaktadır.

Erdoba Elegance Hotel & Spa, konukların akşam yemeği ve bir içki ile rahatlayabilecekleri bir restoran ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca her sabah çeşitli kahvaltı seçenekleri mevcuttur. Erdoba Elegance Hotel & Spa, Deyrulzafaran Manastırı’na kolay erişim sağlamaktadır. Tur masasındaki güler yüzlü personel, Mardin’de turlar ve etkinlikler organize edebilir.

Hilton Garden Inn Mardin

Hilton Garden Inn Mardin, Mardin şehrinin merkezinde konumlanmaktadır ve misafirleri için kapalı havuz imkanı sağlamaktadır. Klimalı odalar ile 4 yıldızlı konaklama imkanı sunmaktadır.

Konuklar, terasta güzel havanın tadını çıkarabilir veya barda bir içecek içebilirler. Ayrıca her büyüklükteki aileler için oda tasarımları ve hizmetlerinin yanı sıra bebek bakıcılığı / çocuk hizmetleri ve mama sandalyeleri ile aile dostu tesisler sunmaktadır.

Otelin odaları konforludur ve mikrodalga fırın ve buzdolabı ile donatılmış bir mini mutfağa sahiptir. Hepsinde kablosuz internet erişimi, isteğe bağlı filmler ve çay-kahve yapma imkanı vardır.

Dara Konağı

Dara Konağı, Mardin şehri merkezinde konumlanmaktadır ve misafirleri için ayrıca ücretsiz kablosuz internet fırsatı sunmaktadır. Ayrıca ücretsiz Wi-Fi, oda servisi ve jakuzi bulunmaktadır. Çamaşırhane hizmeti ve 24 saat resepsiyon, misafirhanedeki kullanışlı hizmetlerden sadece birkaçıdır. Ekstra lüks arayanlar için balayı süitleri mevcuttur.

Odalar konforludur ve özel teras, terlikler ve mini bar dahil tüm temel özelliklere sahiptir. Her birinde buzdolabı, kablosuz internet erişimi ve bornoz içeren özel banyo vardır. Dara Konağı, Deyrulzafaran Manastırı’na kolay erişime sahiptir. Mardin Havaalanı arabayla 30 dakika uzaklıktadır.

Nerelere mutlaka gitmeliyim?

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi, Mardin ilinde eski bir medreseydi ve dönemindeki hükümetin eğitim sistemini laikleştirmeye karar verdiği sırada diğerleriyle birlikte kapatıldı. Medrese, Midyat şehrinin güneybatı kesiminde yer almaktadır. İçten dışa güzel bir yerdir. Dikdörtgen yapının güney kapısı süslemelidir. Medrese içinde bir havuz ve yaşamı ile ölümü anlatan bir huni var. Buradaki ana cazibe, fil saatidir.

Mardin Kalesi

Eski Midyat Şehri’nde yer alan Mardin Kalesi, buradaki en önemli turistik yerlerden biridir. Bu, İstanbul’daki harabeler şehrinin büyük bir bölümünü oluşturur. Yerler, özellikle güzel konumu ve muhteşem çevresi nedeniyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Kale harabe olsa da antik eserlerle doludur. Duvarlardaki yazıt bize Osmanlıların inşa edildiği zaman hakkında çok şey anlatıyor. Ancak yazılanların tam anlamını anlamak için bir rehbere ihtiyacınız bulunur. Kaleye giden yol artık askeri amaçla kullanıldığı için kapalıdır.

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı

Dayro d- Mor Gabriel dünyadaki hayatta kalan en eski Süryani Manastırıdır. Türkiye’de Eski Mardin İli Midyat yakınlarındaki Tur Abdin Yaylası üzerinde kurulmuştur. Yüzlerce yıl önce 4. yüzyılda inşa edilmiş ve yüksek bir sınıfa yükselmiştir. Kurulduktan birkaç yıl sonra kilisenin kendi piskoposluğu vardı.

Manastır daha sonra Aziz Gabriel Manastırı olarak anıldı. Dayro d-Gabriel Manastırı, Mor Samuel ve öğrencisi Mor Simon tarafından bir Zerdüşt tapınağının yıkıntı yeri olan yerde kuruldu.

Nerede, ne yemeliyim?

Sadık Künefe

Sadık Künefe

Önce tatlı yemek her zaman iyi bir fikirdir ve ister bu kurala uymaya karar verin ister yemeğin sonunda geleneksel içecekler yerine tatlı yemeye karar verin, anı en iyi şekilde değerlendirmek için Sadık Künefe’ye gidin. Altın rengi dekor, kendinizi lüks içerisinde hissettirecek.

Bağdadi

Bağdadi

Restoranlarına girdiğinizde Bağdadi sahipleri, binlerce yıllık tarihin üzerinize çöktüğü hissine kapılmanızı istiyorlar ve bu duyguyu yemek devam ederken yoğunlaştırmak istiyorlar. Dekor lüks bir sarayı anımsatıyor ve yemeklerinizin lezzetleri büyük imparatorlukların günlerine ve ötesine kadar uzanıyor. Gerçekten harika bir deneyim için, tüm meze seçeneklerini içeren ve sundukları tüm Türk ve Suriye yemeklerini tatmanın harika bir yolu olan Mezopotamya meze tabağı ile başlayın.

Café Del Mar

Café Del Mar

İyi bir manzaraya sahip sade, rahat bir restoran olan Café Del Mar, yavaş, lezzetli bir kahvaltı ve sert bir kahve eşliğinde birkaç saat geçirmek için mükemmel bir yerdir. Ya da isterseniz akşam gelip lezzetli bir kebap yiyin ve Mezopotamya ovalarında güneşin batışını izleyin. Ne zaman gelmeye karar verirseniz verin, sakin ve tamamen tatmin olmuş bir şekilde uzaklaşacaksınız.

Neler yapmalıyım?

Deyrulzafaran’da dinleri keşfedin

Bu Süryani-Ortodoks Hıristiyan manastırı, kesinlikle şehir dışına çıkmaya değer. Süryani-Ortodoks Kilisesi Patriği, kendisi ve müritleriyle birlikte Antakya’dan sürüldüklerinde 1160 yılında konutunu buraya taşıdı. Ananias’a adanmış manastır kompleksi, tümü yüksek kale benzeri duvarlarla çevrili, kemerli avlunun arka cephesine bitişik üç kilise içeriyor .

Midyat’ta tarihi yaşayın

Midyat, Mardin’in yaklaşık 60 kilometre doğusunda, keşfedilmeye hazır atmosferik bir Eski Kent bölgesine sahiptir. Ara yolları adeta bir labirenti andırmaktadır. Güzel eski taş evler içerir ve bazıları tamamen çökmüş durumdadır. Ancak diğerleri ince bir şekilde restore edilmiş ve birçoğu özenle oyulmuş cephe detaylarına sahiptir.

Yerel şarabı deneyimleyin

Bu bölgeden gelen şarap tarihte çok eskilere dayanır ve birkaç asırdır üretilmeye devam edilmektedir. Aslında eski zamanlarda,  yerel olarak yapılan şaraplar, Türkiye’nin doğu bölgeleri dışında bile çok popülerdi. İslam kültürünün bu bölgede yaygınlaşması şarapların popülaritesini durdururken, bazı  Süryaniler geleneği sürdürüyor. Şaraplar o kadar ucuz olmasa da, kesinlikle birkaç yerel şarap denemeli ve damak tadınızı süslemelisiniz.

Ne kadar Mardin’de daha görülecek birçok farklı alternatif olsa da sizler için Mardin gezilecek yerler listenizi kalabalıklaştıracak ve güzelleştirecek en bilinen alternatifleri bir bir sıraladık. Siz de listemizde yer alan mekanları değerlendirerek sevdiklerinize ve kendinize daha kaliteli ve huzurlu bir Mardin tatili yaşatabilirsiniz.

Mardin gezilecek yerler listemize ek olarak allzin mobil uygulamamızı indirin ve Mardin’deki mekanları ve etkinlikleri keşfedin.

allzin App Store ve Google Play‘de ücretsiz indirin!

Görüşmek üzere!

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.