Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Araştırmalar sonucunda Şanlıurfa gezilecek yerler ve tespit edilen kültürel varlık sayısı bakımından Türkiye’nin ilk üç kentinden biri olan Şanlıurfa adeta bir açık hava müzesidir. Pek çok dini efsaneye ev sahipliği yapan Şanlıurfa, aynı zamanda “peygamberler şehri” olarak da anılıyor. Tarihçi Abu’l Farac’a göre Şanlıurfa, Nuh Tufanı’ndan sonra kurulan ilk şehirlerden biridir. Mezopotamya kültürünü yansıtan bu eski ve köklü şehrin manzaraları saymakla birlikte en çok ziyaret edilenler şunlardır: İbrahim Havuzu, Kızlar Sarayı, Sipahi Çarşısı, Halfeti Antik Kenti, Savasan Köyü, Suayb Şehri, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Tektek Dağları Milli Parkı, Yücelen Mağaraları.

1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Urfa’ya “Şanlı” unvanını verdi. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgaline direniş gösterdiği olağanüstü başarı için adının önünde Şanlı ünvanı kullanılmaya başlandı. Önemli ticaret yolları üzerinde bulunan sayısız kültüre ev sahipliği yapan Şanlıurfa, doğal olarak çok gelişmiş bir yemek kültürüne sahiptir. Şanlıurfa genel olarak çiğ köftesi ile ünlüdür ancak söğürme, sillik tatlısı, ağzı açık, semsek, lebeni, ciğer kebabı, borani, bostana, hurma köfte, yuvalak, tepsi kebap, püre kebap gibi yerel lezzetler nohutlu kabak, tirit köfte, soğan kebabı, kazan kebabı, yumurtalı asma yaprağı sarması, hırtlevik, dovmec de unutulmaz lezzetler arasındadır.

Akla İlk Gelenler:

·        Çiğ Köfte

·        Göbekli Tepe

·        İslam Tarihi

·        Harran Şehri

·        Balıklı Göl

Yöresel Lezzetler:

·        Kuzu Ciğer

·        Üzlemeli Pilav

·        Mumbar Dolması

·        İsot

·        Çiğ Köfte

Ortalama Maliyetler:

Yemek, Ucuz Restoran: 20,00 ₺

2 Kişilik Yemek, Orta Sınıf Mekan, Üç Çeşit: 90,00 ₺

Yerli Bira: 13,00 ₺

İthal Bira: 20,00 ₺

Su: 1,30 ₺

Taksi (1 KM): 5,00 ₺

Yerel Ulaşım (Bilet): 2,50 ₺

Konaklama Ücreti (Gecelik): 100 ₺

Nerede konaklamalıyım?

Manici Hotel

Manici Hotel

Manici Hotel Şanlıurfa, Şanlıurfa’nın merkezinde, Abrahams havuzuna yakın, Abrahams Mağarası gibi diğer harika destinasyonlara yakın erişime sahiptir. 2009 yılında açılan Manici Hotel, bölgenin tarihini ve geçmişini otelin dekoruna taşımak için tasarlanmıştır. Otel genelinde konuklar, çarpıcı sanat eserleri, bir padişah için uygun mobilyalar ve ayrılmak istemeyeceğiniz odalar gibi görkemli stillerle karşılanırlar.

Otel, konforu için ‘saray’ hissi uyandıracak şekilde geniş ve ferah olacak şekilde tasarlanmış 52 adet Marakeş tarzı oda sunmaktadır. Odalarda klima, uydu televizyon, ücretsiz wi-fi, mini bar ve telefon hattı bulunmaktadır. Bazı odalar Abrahams havuzu manzaralıdır. Restoran, geleneksel yemekler ve klasik süslemeler dahil olmak üzere bir Osmanlı Padişahı yemeği sunmak üzere tasarlanmıştır.

Yol Tarifi

Türkmen Konağı

Türkmen Konağı

Türkmen Konağı oteli, harika bir üst düzey otel deneyimi sunuyor. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan otel, muhteşem manzaraları izlerken konaklamak için harika bir yerdir. Otelin birinci sınıf konumu, oteli Şanlıurfa turları için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Otel, cilalı taş duvarları, geleneksel duvar süsleri ve zarif cilalı ahşap kenarları ile bölge için geleneksel bir tarz kullanmıştır. Otel genelinde, ideal konfor için geleneksel zemin koltuklarının yanı sıra modern masa ve sandalyeler bulunmaktadır.

Bu Otel, her biri benzersiz bir şekilde dekore edilmiş yedi oda tipinden küçük bir seçim sunmaktadır. Her odanın uydu TV, telefon, klima, elektrikli su ısıtıcısı ve minibara erişimi vardır. Odalarda ayrıca saç kurutma makinesi ve ücretsiz banyo malzemeleri ile donatılmış modern bir En-suite banyo vardır.

Yol Tarifi

Elçi Konağı Butik Hotel

Elçi Konağı Butik Hotel

Elçi Konağı Butik Hotel, aslında 12 Havariler Kilisesi olarak bilinen Firfirli Kilise’nin yakınında inşa edilmiş eski bir konak olan, konaklamak için özel bir yer sunmaktadır. Otel, bu eski binadan dönüştürülmüş ve çarpıcı orijinal mimariyi bozmadan özenle modernize edilmiştir. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan otel, çevredeki antik mimariyi görmek ve konaklamak için ideal bir yer olmasının yanı sıra bölgeyi gezmek için mükemmel bir alternatif sunmaktadır.

Otel, her birinde Wi-Fi, uydu ve akıllı TV ve mini buzdolabı bulunan 11 oda sunmaktadır. En-suite banyolarda 24 saat sıcak su ve saç kurutma makinesi mevcuttur. Odalar, duvarların açık olmasına izin veren, antik mimariyi hem odanın hem de dış duvarların bir parçası haline getiren klasik bir tarz kullanıyor.

Yol Tarifi

Nerelere mutlaka gitmeliyim?

Balıklıgöl

Balıklıgöl

Balıklıgöl (ya da İbrahim Havuzu, Halil-Ür Rahman Gölü), Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında, Yahudi ve İslam efsanelerinde Nemrut’un Hz.İbrahim’i ateşe attığı yer olarak bilinen bir göldür. Balıklıgöl ve komşu Aynzeliha gölleri Şanlıurfa’da en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Yahudi ve İslam geleneğine göre İbrahim Urfa’da doğmuş, putperestliğe karşı çıkarak ve kralın kızı Zeliha’ya aşık olarak Kral Nemrut’u kızdırmıştır. Nemrut, İbrahim’i ölüme mahkum etti ve bir ateş yaktı, ancak İbrahim ateşe atıldığında alevler suya ve kütükler balığa dönüştü. İbrahim’in Halil-Ür Rahman gölü bölgesinde yere düştüğü söyleniyor. Aynzeliha gölünün Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğu ve suyun onu içenleri kör ettiği söyleniyor.

Yol Tarifi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Şanlıurfa’da bir müzedir. Müze, Şanlıurfa (antik dönemde Edessa olarak bilinir), Harran (Şanlıurfa’nın 44 kilometre güneydoğusunda bulunan başka bir antik şehir) kalıntılarını ve Atatürk Barajı, Birecik Barajı ve Karkamış Barajı hidroelektrik baraj rezervuarlarında bulunan kalıntıları içermektedir. Çevrimiçi güzergah oluşturucunuzu kullanarak, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi gibi Şanlıurfa turistik yerleri kişiselleştirilmiş bir seyahat programının bir parçası haline getirebilirsiniz.

Yol Tarifi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, Büyük İskender’in generallerinden biri tarafından kurulduğu söylenen antik bir şehirde keşfedilen Roma zemin mozaiklerini sergiliyor. Müze, 1,700 metrekarelik renkli, karmaşık tasarımlara sahiptir. Bir çingene kızı ve Venüs’ün doğumunu tasvir eden mozaik sahneler özellikle dikkat çekicidir. Antik kentin tarihini öğrenmek için girişte tanıtım filmini izleyebilirsiniz. Bölge sular altında kalmadan önce Roma villalarından alınan neredeyse tamamlanmış mozaiklerin en iyi manzarasını görmek için ikinci kata gidin. Modern interaktif ekranlar, müzik ve aydınlatma bu tarihi parçaları hayata döndürüyor.

Yol Tarifi

Nerede, ne yemeliyim?

Taş Saray

Taşsaray

Bu restoran, Türk ve Arap mutfaklarından yemekler sunmasıyla ünlüdür. İyi lahmacun, kebap ve tatlı çoğu ziyaretçinin tavsiye ettiği alternatiflerdir.

Yol Tarifi

Miroğlu Restaurant

Miroglu-Restaurant.jpg

Bu tatlı restoranı, unutulması zor olan güzel pişmiş tatlılar sunmaktadır. Buradaki aşçılar lezzetli dondurma ve baklava hazırlamaktadır.

Yol Tarifi

Cevahir Han Şanlıurfa

Cevahir Han Şanlıurfa

Bu restoranın yakınında bulunan Urfa Kalesi, şehrin eşsiz kültürünün bir parçasıdır. Cevahir Han’ın konforunda Urfa mutfağı ile menünün yeni yemeklerini keşfedin. Mükemmel tatlılar, beyti ve diğer lezzetli yemekleri tüketin. Yemeğinize lezzetli boza ile başlayın. Deneyebileceğiniz harika kahveyi kesinlikle unutamayacaksınız.

Yol Tarifi

Neler yapmalıyım?

Halfeti’de lezzetli bir mola

Halfeti'de lezzetli bir mola

Halfeti gezinizi keyifli bir yemekle sonlandırabilirsiniz. Şehrin eşsiz yemeklerini tadabileceğiniz bölgede alternatifler var ya da dilerseniz şehre dönüp pek çok popüler mekandan birini tercih edebilirsiniz. Patlıcan kebabı, lahmacun (pide), köfte ve havuç dilimli baklava Urfa’dayken denemeniz gereken lezzetler arasında.

Keşfetmeye devam edin

Halıcıların pazarı olarak da bilinen Sipahi Çarşısı’ndan şehir merkezini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Dar bir han olan Çarşı, nahit taşından yapıldığı için, sıcak yaz aylarında serinliği ile harika bir mola yeridir. Bu nedenle han öğle saatlerinde çok kalabalık oluyor. Yaklaşık 30 dükkanın bulunduğu handa hediyelik eşya alışverişinin tadını çıkarabilirsiniz. Sipahi Çarşısı’ndan sonra hemen yanındaki Gümrük Hanı’nı ziyaret edebilir ve hanın tarihi atmosferinde bir kahve molası verebilirsiniz.

Ciğeri tadın

Güne geleneksel bir başlangıç ​​için kahvaltıda ciğer yemenizi tavsiye ederiz. Bu öneri ilk başta garip gelse de, et yemekten hoşlanıyorsanız, neden daha önce bu deneyimi yaşamadığınızı düşüneceksiniz.

Ne kadar Şanlıurfa’da daha görülecek birçok farklı alternatif olsa da sizler için Şanlıurfa gezilecek yerler listenizi kalabalıklaştıracak ve güzelleştirecek en bilinen alternatifleri bir sıraladık. Siz de listemizde yer alan mekanları değerlendirerek sevdiklerinize ve kendinize daha kaliteli ve huzurlu bir Şanlıurfa tatili yaşatabilirsiniz.

Şanlıurfa gezilecek yerler listemize ek olarak allzin mobil uygulamamızı indirin ve Şanlıurfa’daki mekanları ve etkinlikleri keşfedin.

allzin App Store ve Google Play‘de ücretsiz indirin!

Görüşmek üzere!

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.